Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

CWZS Zawisza

Stowarzyszenie Wioślarskie

Historia sekcji

 

Sekcja Sportów Wodnych przy Wojskowym Klubie Sportowym Zawisza

powstała w 1950 r.

Jej założycielem i wieloletnim prezesem był Leon Spychał. Sekcja od początku prowadziła szkolenie w dwóch dyscyplinach olimpijskich wioślarstwie i kajakarstwie. 

W 1951 r. klub otrzymał budynek po dawnej przystani Yachtclubu przy ulicy Mennica.

 

 W pierwszym roku istnienia wioślarze Zawiszy wystartowali na regatach w Kruszwicy. Zajęli tam odległe miejsca, ale ważniejsze było zaprezentowanie się przyszłym rywalom. 

Ogromna determinacja i ambicja sprawiła, że już w 1952 r. reprezentant Zawiszy           szer. Stanisław Wieśniak wystartował w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w dwójce bez sternika. Wspólnie z Janem Świątkowskim (Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie) zakończył swój udział po pierwszej rundzie z czasem 7:39,7 min.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku Zawiszę reprezentował szer. Czesław Nawrot, który z Alfonsem Ślusarskim wywalczył dziewiąte miejsce.

Kolejne igrzyska w Monachium w 1972 to wyjazd aż 8 reprezentantów.

Wioślarze Zawiszy płynęli w składzie ósemki i dwójki podwójnej. Ósemka zajęła szóstą pozycję w finale, dwójka podwójna natomiast przypłynęła szósta w finale B. Medalu nie udało się też zdobyć w Montrealu w 1976 roku. Zawodnicy Zawiszy wystartowali w wyścigu dwójek ze sternikiem i biegu czwórek bez sternika.

Upragniony medal przyniósł dopiero rok 1980. Na Igrzyskach w Moskwie wywalczył go sternik Ryszard Kubiak w składzie czwórki ze sternikiem. 

 

 W Barcelonie, 12 lat później ten wyczyn powtórzył Jacek Streich, wchodzący w skład czwórki bez sternika. Mimo startu zawodników Zawiszy na kolejnych igrzyskach medalu nikomu nie udało się zdobyć.

Po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata zawiszanie wystartowali w 1962 roku w Lucernie, gdzie dwójka ze sternikiem w składzie Kazimierz Naskręcki, Marian Siejkowski, Majchrzak (sternik) zajęła czwarte miejsce, a dwójka bez sternika w składzie;         Kazimierz Naskręcki, Marian Siejkowski dopłynęła na metę jako szósta.

 

Po udanym starcie w Lucernie na kolejne mistrzostwa globu zawiszanie pojechali w 1970 roku.

Ósemka, w skład, której weszło aż sześciu zawodników Zawiszy wywalczyła szóste miejsce.

Pierwszy medal srebrny z Notingham 1972 przywiozła osada dwójki ze sternikiem, w skład, której weszli sierż. Ryszard Kubiak (sternik) oraz szer. Grzegorz Stellak

 

Ogromnym sukcesem sekcji wioślarskiej WKS Zawisza było osiągnięcie z 1977 roku. Dwójka ze sternikiem w składzie Andrzej Jasiński, Roman Czapara, Sławomir Deka (sternik) na Mistrzostwach Świata Juniorów stanęła na najwyższym stopniu podium.      Był to pierwszy złoty medal w historii polskiego wioślarstwa na zawodach tej rangi.

 

 

Końcówka lat 70-tych i lata 80-te, to pasmo sukcesów najmłodszych adeptów tej dyscypliny. Reprezentanci Zawiszy w tych latach przywozili kolejne medale lub zajmowali wysokie miejsca na MŚ Juniorów.

Lata 90-te upłynęły pod znakiem triumfów utytułowanych zawodników Zawiszy;

Jacka Streicha oraz Roberta Sycza.

Pierwszy, trzykrotny olimpijczyk, w latach 1991-1995 zdobył startując w różnych osadach, cztery medale Mistrzostw Świata.

Jego klubowy kolega w 1997 i 1998 udowodnił, że jest najlepszy na świecie. 

 


 

W nowy wiek sekcja wioślarska WKS weszła z dorobkiem dwóch medali olimpijskich, 40 medali MŚ i ME, ponad 1000 medali indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Polski juniorów i seniorów. Ponadto dorobek ubiegłego millenium to 20 medali Mistrzostw Armii Zaprzyjaźnionych, oraz niezliczona ilość laurów z regat międzyklubowych.

                                                                 (źródło  Marta Ratajczak - Galeria Sportu Bydgoskiego )

 

 

I.O w Atenach w 2004 roku

 

Rafał Hejmej zajął 8 miejsce w ósemce

 

 

Mistrzostwa Świata w 2007 roku

 

Daniel Trojanowski ( sternik ) zdobył złoty medal w dwójce ze sternikiem

 

  

I.O. w Pekinie w 2008 roku

 

Rafał Hejmej i Daniel Trojanowski ( sternik ) zajęli 5 miejsce w ósemce

 

  

I.O. w Londynie w 2012 roku

 

Rafał Hejmej, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski i Daniel Trojanowski      ( sternik ) zajęli 7 miejsce w ósemce

 

 

 


Przystań Bydgoszcz 2012

 

W latach 2010-2012 realizowano nową przystań w ramach kompleksu turystycznej przystani jachtowej na Wyspie Młyńskiej. Budowa ta odbyła się w ramach Programu Rewitalizacji i Rozwoju Bydgoskiego Węzła Wodnego (źródło Wikipedia)

 

 

 

Obecnie w klubie trenuje pięciu zawodników reprezentacyjnej ÓSEMKI ZE STERNIKIEM, która w 2013 roku zdobyła wicemistrzostwo Europy oraz zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata w Korei.

 

Zawodnicy maja na swoim koncie 7 medali Mistrzostw Europy.

 


Rafał Hejmej
Daniel Trojanowski
Krystian Aranowski
Michał Szpakowski
Piotr Juszczak

 

    W  2014 roku  Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski i Daniel Trojanowski

zdobyli pierwszy w historii polskiego wioślarstwa medal (brazowy ) dla ósemki ze sternikiem.

 

Wyżej wymieni zawodnicy są żołnierzami Wojska Polskiego w Wojskowym Zespole Sportowym w Bydgoszczy, który funkcjonuje od 2002 roku w ramach 1 Kujawsko-Pomorskiego Batalionu Dowodzenia OW.(od 1.07.2010 roku zmieniona nazwa na Kujawsko-Pomorski Batalion Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych)

http://www.zawisza.bydgoszcz.pl/grupasportowa/index.php